Skip to main content
Tartalomjegyzék

Online hirdetés: csináld jól!

2022. február 21

Online hirdetés: sokan azt hiszik, hogy ez a jövő, pedig tévednek – ez ma már a jelen realitása. Úgy is mondhatjuk, hogy kimarad, aki lemarad, és nem él e digitális eszközben rejlő számos lehetőséggel. A hirdetési eszközök sokfélék, és az élethosszig tartó tanulás ezen a téren garantált. De miben különbözik az online hirdetés idősebb testvérétől, az offline hirdetéstől? Milyen képességekkel rendelkezik, amelyekkel a régebbi hirdetéstípusok gyengébben teljesítenek? Blogcikkünk ezt a kérdést és a válaszokat járja körül.

Offline hirdetés

Már az ókori romok tanulmányozói is felfedezték, hogy az emberiség történetének mindig is része volt a reklám, a marketing, az áruk vagy szolgáltatások meghirdetése. Nincs új a Nap alatt, talán csak az eszközök: a technológiai forradalommal egyidőben alakultak ki azok a formák, amelyek ma is egy-egy kampány részét képezhetik, és offline eszköznek számítanak. Ezek közül a legfontosabbak:

A sajtóhirdetés

Napilapokban, hetilapokban, magazinokban jelenik meg. Jellemzője, hogy a passzív, befogadói olvasási kultúrára épül, nincs benne interaktivitás. Bár folyamatosan egyszerűsödik, de még a mai nap is egyfajta intellektualizmust vár el a befogadójától, hiszen értelmezni kell az általában kép és szöveg jelentette értelmi egységet. A sajtóhirdetés fizikai jellegénél fogva nem módosítható, a hirdetőnek biztosnak kell lennie abban, hogy a leadott anyagban nincs hiba. Hátránya még, hogy egy reklámfelületen csak egyszerre egy hirdetés jeleníthető meg.

Az óriásplakát

Hatalmas előnye, hogy például egy honlapon felugró reklámmal szemben nem lehet ki- vagy lekapcsolni. Nagy felülete miatt rendkívül látványos, de paradox módon pont emiatt nem lehet sok információt közölni rajta, hiszen abban az esetben a zsúfolt hirdetésre az emberek nem hajlandók sok időt fordítani.

A rádióreklám

Bár a podcastek miatt az audiokultúra reneszánszát éli, a nem interaktív, csak egy érzékre ható rádióspotok általában nem annyira hatékonyak. Az emberek sokszor autóvezetés közben találkoznak ezzel a marketingeszközzel, és nem tudnak utánanézni egy-egy éppen reklámozott termékkel. Nem véletlen, hogy a reklámmixben világszerte a rádió szerepének csökkenése figyelhető meg.

A tévéreklám

Nem, a televízió nem halott, csak éppen szép lassan a digitális térbe költözik át – aki Netflixet néz vagy éppen YouTube-on fogyaszt tartalmat, az ékes bizonyítékát adja ennek a magatartásváltozásnak. A tévéreklám viszont szinte megkerülhetetlen eszköze a márkaépítésnek, ugyanis a „tévében láttam” még mindig fontos érv a reklámozandó termék mellett. A tévét ennek ellenére sokan csak háttérként használják, és a reklámról általában tovább kapcsolnak a nézők – mindez tompítja a tévéreklám erejét.
Bár a sajtó- és tévéreklámnak például még mindig nagyobb a presztízse – egy szakmai lapban megjelenni optimális megoldás! – hatékonyságukkal kapcsolatban sok kérdés fogalmazódhat meg.

Az offline hirdetés hátrányai

A legfontosabb ellenérv szerint ezek a csatornák nem pontosan célozhatók és mérhetők. Ha valamire, akkor a weblapok, honlapok megjelenése, a Google Analytics elterjedése megtanított minket a számok tiszteletére. Magyarán minden hirdetés annyit ér, amennyien látják, és hajlandóak a hatására megmozdulni is. Ugyan régen, még az internet eljövetele előtt is mérték az offline eszközöket, azonban a digitális világ fantasztikus lehetőséget adott a hirdetők és ügynökségek kezébe.

Kezdetben volt a WWW

A reklámvilág legújabb, azóta is íródó történetét az internet grafikus megjelenítése indította el. A World Wide Web 1993 környékén kitört a kutatóintézetek korábban unalmas felületű világából, és ahogy mondani szokás, színes-szagos köntösben várta, hogy összeköthesse a világot.

Hamar eldőlt az is, hogy mi lesz a hirdetési modellje: 1994-ben jelent meg először a banner. Ez a csík formájú online hirdetés első fecskéje a legendás Wired (akkoriban: Hotwired) magazinnak készült, és a felhasználók szinte ész nélkül kattintottak a sosem látott grafikára.

Megfigyelni és mérni

Mivel ezt már pontosan mérni is lehetett, ezért hamar eldőlt, hogy az interneten megjelenő digitális hirdetések ökoszisztémája az úgynevezett „megfigyeléses alapú gazdasági modell”-re épül. Ez azt jelentette, hogy a hirdetések készítői pontosan tudták, mennyi kattintás és látogatottság követi az online felületeket. Erre alapozva több újdonság is erősíthette a marketinget:

  • a fizikaival ellentétben a „bekerülési költség” olcsóbb lett,
  • gyorsabban lehetett egy-egy online hirdetést összerakni és publikálni,
  • könnyebb lett a hirdetések akár egy napon belüli cserélése is,
  • A/B tesztekkel fel lehetett mérni, hogy melyik hirdetés hatékonyabb,
  • új, digitális formák jelenhettek meg (webizódok, különleges filmek, layeres pop-upok stb.).

Ezzel el is érkeztünk az online hirdetések szakosodásához, amelyet a digitális technológiai forradalom és a startup-világ tevékenysége idézett elő. De mely felületekről, csatornákról, eszközökről van is szó?

Online hirdetés

Ha egy hirdető az internetet használja üzenete célba juttatásához, akkor már online marketingeszközről, online hirdetésről beszélhetünk.

A ’90-es évek óta rengeteg részterületet különböztethetünk meg: weboldal vagy honlap, SEO, közösségi média marketingje, PPC, e-mail marketing, content marketing stb. Ezek közül is a legfontosabbak a következők.

Google Ads

A Nagy Keresőháború a Google 1998-as megjelenésével ért véget. Ugyan ki emlékszik már azokra a nevekre, hogy Altavista vagy Lycos? A Google keresőmotorja minden addiginál hasznosabb és több találatot adott a felhasználóknak. A viszonylag fiatal cég hamar kitalálta, hogy a találatok helyén, a honlapjukon az adott keresésekhez passzoló reklámokat lehet elhelyezni.

A szponzorált tartalmak megjelenítése egy olyan algoritmus szerint történik, amely a keresésben megadott kulcsszavakkal kapcsolatos hirdetéseket rangsorolja és jeleníti meg. A végső sorrend egy villámgyors, automata online aukción dől el, méghozzá a keresés pillanatában.

A hirdetések megjelenését a rendszer rendkívül sokféle tényező, köztük például az összeg, a relevancia, a céloldal minősége alapján határozza meg. A Google Ads-nek jelenleg globálisan nincsen komolyan vehető konkurense, csak egy két piacon nem piacvezető.

Facebook

A 2004-ben megalapított Facebook sikerrel tört be egy olyan szegmensbe, ahol a korábbi versenyzők megtorpantak. Előtte még viszonylagos ismertségre tehetett szert a MySpace, de a Facebook mindent vitt: felhasználókat, hirdetéseket, világszintű érdeklődést és elköteleződést.

A Mark Zuckerberg nevével összefonódott vállalkozás – hasonlóan a Google Ads-hez – nagyon pontos célzásokat tesz lehetővé. Ebben segíti a felhasználók adatainak folyamatos, beleegyezésen alapuló gyűjtése és feldolgozása. Az olyan kategóriák, mint például a nem, érdeklődési kör, életkor vagy lakhely szerinti célzás különlegesen megkerülhetetlenné teszi. Népszerű terméke az üzenetküldő Messenger-szolgáltatás, amely már ugyancsak befogad hirdetéseket.

Csak a Facebook?

A képes-videós hirdetések általában vonzóbbak, mint a Google szöveges hirdetései. Hátránya, hogy hiába a nagy felhasználószám – 3 milliárd ember havonta – úgy tűnik, hogy elkezdett csökkenni a népszerűsége. De a Facebook anyavállalatának, a Metának van még fegyvere, ha online hirdetés a téma.

Instagram

A Meta 2012-ben vásárolta fel az akkor kétéves platformot. Az Instagramon képeket, videókat tölthetünk fel – a rajta futó online hirdetések is ezt a receptet követik. Az egyik kisebb konkurens, a Snap példájára lehetősége van a felhasználóknak úgynevezett

Történetek, összefüggő képek-fotók 24 órán belül önmagától megsemmisülő folyamának létrehozására is. Ezt később a Facebook is átvette, ahol szintén meg lehet jeleníteni hirdetéseket.

A vizuálisabb iparágak hirdetéseire (például divatipar, gasztronómia stb.) itt jól célozhatóan lehet költeni, ezáltal rendkívül költséghatékonyan tudnak működni. Az Instagram ezért kiválóan alkalmas márkaépítésre.

YouTube

Alig másfél éves korában, 2006-ban a YouTube-ot borsos áron megvette a Google. A lépés megérte: ma már a YouTube szinte a világ nem hivatalos, interaktív tévécsatornája. Hatalmas felhasználószáma, a videós-mozgófilmes kultúra diadala miatt kedvelt online hirdetési eszköz. A reklámok legtöbbször 5-15 másodpercig jelennek meg egy-egy elindított videó előtt úgy, hogy végig kell nézni ezeket. A preroll-nak nevezett hirdetési forma trükkje, hogy már az első másodperceket izgalmassá kell tenni, mivel a nézők csak így fogják tovább engedni a hirdetést.

Waze

Ugyancsak a Google által felvásárolt alkalmazásról beszélhetünk, amely a közösségi médiát párosította az interaktív autóstérképekkel. A Waze éppen ezért elsősorban az úton lévőknek reklámozandó helyekben erős: benzinkút, étterem, az autóhoz kapcsolódó termékek (pl. autógumi). Ebben a hirdetőket négyféle hirdetési forma támogatja.

TikTok

A kínai Bytedance cég alkalmazása jól halad afelé, hogy a világ legnépszerűbb felülete és szoftvere legyen. Hatalmas előnye, hogy egyszerűen használható, és algoritmusa jobban megjutalmazza felhasználóját, mint akár a Facebook vagy az Instagram.

A jellemzően rövidebb, 30-60 másodperces feltöltött videók tömegeit tartalmazó felület a korunkra jellemző médiafogyasztási szokásoknak felel meg: videókat látunk, rövideket, szinte végtelen mennyiségűt, amelyek szórakoztatóak is. A YouTube-bal ellentétben itt vertikális, és nem horizontális a képernyő: így az alapvetően fektetett, hosszanti képernyőkre (tévé, mozi) tervezett kreatívokat is újra kell gondolni.

Ha kiváncsi vagy a TikTok hirdetés rejtelmeire, akkor itt elolvashatod.

SEO

Ahogy láttuk, egy cég kommunikációs sorsát nagyban befolyásolja, hogyan teljesít a Google keresőjében. A tapasztalatok szerint a felhasználók töredéke hajlandó a második találati oldalt megnézni. Emiatt minden vállalkozásnak létérdeke, hogy a számára releváns szavakra, kifejezésekre minél előrébb szerepeljen a weboldala az organikus (nem fizetett) találatok között a keresőben. Annak érdekében, hogy a weboldal jó helyet szerezzen meg a találati oldalakon, a weboldalt a Google algoritmusaihoz kell “igazítani”.

Metaverzum és az AR/VR világa

De mit hoz a jövő? Kilépnek-e az újabb eszközök, csatornák a science fiction filmek világából? Erre még nehéz választ adnunk. Az biztos, hogy ha újat kell tanulnunk ezen a téren, azt az eddig megismert, az online hirdetéseknél már kitapasztalt jellemzők mentén tesszük: figyelni, mérni és gyorsan reagálni fogunk, vagyis ilyen hirdetéseket készítünk az elkövetkezendő egy-két évtizedben is.

Csináld jól!

A hatékony online hirdetés, a digitális marketing nem ördöngösség, hanem szaktudás kérdése. Érdemes tisztában lenni a hirdetési felületek sajátosságaival, és olyan partnert választani, aki maga is profi ebben! Ha eredményeket hozó online kampányokat szeretnél futtatni, keresve sem jöhettél jobb helyre: a Meraki Marketing segítségével megtalálod a legjobb megoldást. Keress minket, kérj ajánlatot!